Rodzina Katyńska w Częstochowie

Rodzina Katyńska w Częstochowie zajmuje się przede wszystkim wyjaśnianiem prawdy i utrwalaniem pamięci w częstochowskim społeczeństwie. Trwale upamiętnia miejsca męczeństwa i kaźni - domagając się przy tym zaduśćuczynienia dla rodzin, które w wyniku zbrodni straciły swych najbliższych.

Blog, aktualności, nowości Rodzina Katyńska Częstochowa

» Odeszli do Panaźródło: rodzinakatynskaczestochowa.blog.onet.pl

12 marca 2012 roku zmarł pan Jerzy Maciałowicz, brat Kazimierza Maciałowicza, zamordowanego w Katyniu. 27 marca zmarła pani Alicja Grabowska - żona Janusza Grabowskiego, zamordowanego w Charkowie. Cześć ICH Pamięci!

» Lekcja historii z motocyklistamiźródło: rodzinakatynskaczestochowa.blog.onet.pl

Z uczniami Zespołu Szkół Samochodowo – Budowlanych spotkali się Izabela Tyras, Sławomir Maślikowski, Beata Bielecka oraz jeden z inicjatorów wyprawy motocyklowej do Kołymy w Rosji, Włodzimierz Lach (pracuje jako ratownik GOPR-u).

Wyprawa, o której była mowa na spotkaniu otrzymała nazwę „Most Pamięci 2011”.

- Wyjazd miał charakter hołdu jaki motocykliści złożyli osobom poległym i pomordowanym w łagrach na Wschodzie – mówi Rafał Piotrowski, nauczyciel w ZSSB w Częstochowie. - Włodzimierz Lach, podczas spotkania z uczniami, podkreślał jak wielu z pomordowanych odarto z czci i godności. Swoja akcją motocykliści chcieli uczcić pamięć więźniów politycznych.

To jednak nie jedyny powód zorganizowania wyjazdu. Jak podkreślał Lach wyprawie towarzyszyła chęć podróżowania oraz szacunek do polskości, historii – nawet tej okrutnej i bolesnej, którą dzieli tylko odległość. Ten dystans motocykliści chcieli zlikwidować poprzez symboliczną, wymieszaną garść ziemi. Do Rosji zawieźli m.in. ziemię z Jasnej Góry, a ziemię z Katynia przywieźli do Częstochowy.

Przez dwa i pół miesiąca motocykliści pokonali trasę ok. 28 tys. km, która wiodła przez Polskę i Białoruś do Rosji.